Prognoza pogody na zimę 2023 - 2024


Prognoza pogody na kalendarzową zimę od 22 grudnia do 21 marca. Podczas kalendarzowej zimy pogoda będzie potrafiła nas zaskoczyć swoją skrajnością. Doświadczymy i dużego ciepła jak i też czasami oddechu naprawdę prawdziwej zimy pod postacią mrozu i pokrywy śnieżnej. Niemniej ciepło ma przeważać nad jakimiś tam wybrykami chłodnej pory roku, co jest zarówno dobrą jak i złą stroną. Najniższą temperaturę podczas kalendarzowej zimy doznamy nocami w styczniu oraz w lutym. Temperatura wtedy obniży się nawet do kilkunastu stopni Celsjusza poniżej zera. Z kolei najwyższą temperaturę podczas kalendarzowej zimy zanotujemy w miesiącu marzec. Wtedy będzie blisko dwadzieścia stopni Celsjusza na plusie.

Grudzień: początek kalendarzowej zimy może i miejscami rozpoczniemy jak przystało na tę porę roku, ale już od Bożego Narodzenia po białej porze roku nie zostanie ani śladu. Zrobi się na tyle ciepło, że to, co było zimowego nie będzie miało szans istnienia. Co więcej taka ciepła pogoda utrzyma się do końca roku.

Styczeń: pierwsze dni stycznia przyniosą kontynuację niespodziewanie bardzo ciepłej aury. Przybędzie tylko opadów i ponownie powieje porywiście wiatr. Pewne niewielkie ochłodzenie ma pojawić się po 5 stycznia i być może wtedy popada deszcz ze śniegiem albo nawet przez pewien czas szczególnie nocami sam śnieg. Dopiero przełom pierwszej, a drugiej dekady stycznia sprowadzi bardziej wyrazistą zimę. Ocieplać ma się zacząć po 12 stycznia. Ale już po 18 stycznia czeka nas ochłodzenie i atak zimy. Również na parę dni by po 22 stycznia odpuścić odwilży.

Luty: pierwsza dekada lutego nadal nie rozstrzygnie czy to zima czy to już oznaki wiosny. Troszkę raczej na pożegnanie zima przypomni o sobie znać, ale to dopiero w drugiej dekadzie lutego. Zaś w trzeciej dekadzie lutego wiosna zacznie pokazywać swoje zalążki.

Marzec: pierwsza dekada marca będzie ciepła, ale sucha z nocnymi przymrozkami. W drugiej dekadzie wiosna troszkę przystopuje. Wróci z początkiem trzeciej dekady marca.

Podsumowując: zima tylko czasami pokaże się, że to jest jej pora. Za to zachodnie ciepło będzie przeważać tak samo jak wichury i często zmieniające się opady.

Data wydania prognozy pogody na kalendarzową zimę 27 grudnia 2023 r.