Prognoza pogody na wiosnę 2022


Prognoza sezonowa na kalendarzową wiosnę od 21 marca do 22 czerwca. Podczas danego okresu przebrniemy przez akcenty zimy jak i też pierwsze pokaźne upały. Zmienność miesięcy będzie spora. Jednego niewiele popada, a drugiego deszczu będziemy mieli serdecznie dość. Najniższą temperaturę odnotujemy w miesiącu marzec oraz kwiecień. Wtedy nocami temperatura będzie potrafiła obniżać się poniżej -5 stopni C. Z kolei najwyższą odnotujemy w miesiącu czerwiec. Wtedy temperatura wzrośnie do blisko 35 stopni C.

Marzec: pierwsze dni kalendarzowej wiosny rozpoczniemy stosunkowo zimno szczególnie nocami mróz wcale nie będzie mały. W dzień da się wytrzymać. Słońca nie zabraknie. Potem przed 25 marca nastąpi spore ocieplenie i w wielu rejonach kraju słupek rtęci z łatwością przekroczy 15 stopni C. Lokalnie w rejonach południowych oraz zachodnich zbliży się do wartości 20 stopni C. Wysokiej temperaturze nadal ma towarzyszyć sucha i słoneczna pogoda. Załamanie przyjdzie najwcześniej pod koniec marca i wtedy też ma się ochłodzić. Kto wie czy miejscami na nizinach nie spadnie nawet deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg będzie murowany.

Kwiecień: początek kwietnia może nas zaskoczyć sporym zimnem i opadami nie tylko deszczu, ale i też deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Ten stan jednak się długo nie utrzyma i po 3 bądź góra 5 kwietnia przyjdzie poprawa aury, a z nią nastąpi ocieplenie. Dość gwałtowne, bo szybko przejdziemy do dość wysokich temperatur. Niestety nie będzie to trwała wiosna. O czym przekonamy się w drugiej dekadzie kwietnia, kiedy zrobi się wietrznie, chłodno i deszczowo. Święta Wielkanocne raczej zbytnio piękne i ciepłe nie będą, ale i też tak bardzo fatalne też nie. Znacznie gorzej będzie zaraz po nich. Dopiero końcówka miesiąca ma być lepsza.

Maj: majówka i kolejne dni w pierwszej dekadzie mają być dość przekropne. Raz ze słońcem, raz z deszczem i burzami przy zmieniającej się również temperaturze. W drugiej dekadzie ma pojawić się więcej chwil ze słońcem, ale za ciepło to nie będzie. Tradycja zimnych ogrodników zostanie jak najbardziej podtrzymana. Z kolei w trzeciej dekadzie maja rozpada się na dobre przez co nie liczmy na jakieś wysokie temperatury.

Czerwiec: pierwsza dekada czerwca przyniesie poprawę, ale od czasu do czasu będą trafiać się burze. Zrobi się dość parnie, duszno i gorąco. Nieco lepiej pod względem aury ma się zaprezentować druga dekada czerwca. Tuż przed kalendarzowym latem. Właśnie wtedy wtargnie do nas tropikalna masa powietrza i będziemy czuć się jak w tropikach. Będzie upalnie, wilgotno i burzowo. Miejscami burze będą mogły powodować szkody. Szykuje nam się bardzo niebezpieczny i niekorzystny czas właśnie w tej dekadzie.

Podsumowując: nadchodząca kalendarzowa wiosna zapisze się dość zmiennie w zależności od danego miesiąca zarówno pod względem usłonecznienia, opadów jak i temperatury. 

Data wydania prognozy sezonowej na kalendarzową wiosnę: 21 marca 2022 r.