Prognoza pogody na lato 2024


Prognoza sezonowa na kalendarzowe lato od 22 czerwca do 23 września. Podczas kalendarzowego lata najniższą temperaturę odnotujemy nocami we wrześniu. Możliwe będą obniżenia temperatury na wysokości dwóch metrów nad ziemią już do nawet -2 stopni C, a przy gruncie jeszcze niżej. Z kolei z najwyższą temperaturę zmierzymy w miesiącach lipiec i sierpień wtedy będzie to nawet 35 – 37 stopni C. Opady mają być zróżnicowane i miesięcznie i na obszarze naszego kraju, co będzie miało swój związek z przechodzeniem burz, które co jakiś czas mają się mijać z lepszymi dniami.

Czerwiec: początek kalendarzowego lata rozpoczniemy burzowo, ale już od niedzieli 23 czerwca pogoda na dłużej się ustabilizuje i wszędzie będziemy mogli cieszyć się sporą ilością słońca oraz letnią temperaturą. Gorzej ma się robić najwcześniej od piątku 28 czerwca, kiedy oprócz wysokich temperatur, kiedy to będzie nawet upał dołączą ponownie groźne w skutkach burze. Taką też aurą pożegnamy czerwiec.

Lipiec: początek lipca nadal nie przyniesie nam wytchnienia od dynamicznej, niebezpiecznej i męczącej pogody. Szybko jednak to ma się już zmienić od 3 lipca i praktycznie do końca pierwszej dekady lipca szykuje nam się wspaniałe Polskie lato. Będzie i dużo słońca i bardzo ciepło, ale bez przesady. Dopiero w drugiej dekadzie lipca pogoda mocno da nam w kość. Zrobi się upalnie z gammą najróżniejszych zjawisk, które to nierzadko mają siać zniszczenia. Będzie to trudny okres z krótkotrwałymi jednodniowymi przerwami. Trochę lepszej aury za to zaznamy w trzeciej dekadzie lipca. Będzie mniej burz i mniej zjawisk atmosferycznych, a więcej słońca, no i też temperatura nie tak aż bardzo wpłynie na nasze odczucie i samopoczucie.

Sierpień: pierwsza dekada sierpnia nie będzie bardzo odbiegać od trzeciej dekady lipca. Nadal możemy liczyć na całkiem przyzwoitą aurę oraz na wysoką temperaturę, ale nie na tyle wysoką byśmy się męczyli. Zmiany mają pojawić się na przełomie dekad pierwszej i drugiej miesiąca sierpnia. Ponownie wtedy aura stanie się mocno niestabilna. Dwa, trzy dni będą upalne, po których przejdą silne burze by drugie dwa lub trzy dni przynosiły chłodną aurę, ale nie wcale z opadami. Niestety w tej dekadzie nie mamy, co liczyć na stabilną wakacyjno-urlopowo pogodę. Nieco lepiej ma być w trzeciej dekadzie sierpnia.

Wrzesień: pierwsza dekada po chłodniejszej jej początku z ciągłymi opadami ma przynieść powrót letnich klimatów i tak przynajmniej do końca dekady. A być może i do połowy września. Zmiany przyjdą najwcześniej po 15 i troszkę aura postraszy nas jesienią. Ale koniec kalendarzowego lata i początek kalendarzowej jesieni jeszcze niejeden raz pozwoli założyć krótki rękawek.

Podsumowując: kalendarzowe lato będzie zmienne, ale ogólnie to więcej przewidujemy dni bardzo ciepłych i słonecznych niż tych gorszych z upałami, burzami czy chłodami i opadami. Co akurat raczej każdego zadowoli i kiedy by nie brał urlopu to trafi się w dziesiątkę.

Data aktualizacji prognozy sezonowej: 22 czerwca 2024 r.