Prognoza pogody na lato 2022


Prognoza sezonowa na kalendarzowe lato od 22 czerwca do 23 września. Podczas najcieplejszego okresu w ciągu roku będziemy musieli stawić czoła skrajnym warunkom pogodowym  w trzeciej dekadzie czerwca oraz w lipcu. Troszkę bardziej stabilniejsze warunki w pogodzie i temperaturze czekają nas w sierpniu i we wrześniu. Będzie to jednak lato mocno kontrastowe. Od niemal rekordowych temperatur maksymalnych w lipcu po spory chłód we wrześniu. Opady będą się układać rozmaicie, ponieważ najczęściej będą to opady pochodzenia burzowego, a jak każdy wie to, że w jednym miejscu pada niekoniecznie musi padać nawet w odległości zaledwie 5 km dalej. Dlatego to lato będzie mocno nieprzewidywalne.

Czerwiec: trzecia dekada czerwca zapowiada się upalnie, początkowo słonecznie, ale nie na długo, bo od soboty 25 czerwca zaczną stopniowo pojawiać się burze. Najwięcej ich prognozujemy w regionach wschodnich i południowych. Najmniej zaś w regionach północnych i centralnych. Pojawienie się burz będzie miało związek z napływem wilgotniejszych mas powietrza. A wysoka temperatura i wilgoć to gwarancja na zjawiska atmosferyczne. Od tego nie będzie więc odstępstwa. Niemniej aż tak dużo tych burz nie będzie. Na prawdziwą wylęgarnie poczekamy na wtorek 28 czerwca, środę 29 czerwca oraz na czwartek 30 czerwca, kiedy to zacznie wędrować chłodny front atmosferyczny na skutek czego dojdzie do zderzenia się dwóch skrajnych mas powietrza i powstania groźnych w skutkach burz. Będzie to trudny czas w pogodzie.

Lipiec: pierwsze dni lipca mają o dziwo być spokojniejsze w pogodzie, ale nie oznacza to, że chłodniejsze. Być może zdarzy się jeden lub dwa dni chłodniejsze, ale ogólnie to ma grzać i to nawet bardzo. Kto wie czy około 5 lipca, dwa dni wcześniej lub dwa dni później nie nadejdą upały, gdzie otrzemy się o 40 stopni C!. Byłaby to bezprecedensowa najsilniejsza fala upałów jaką mieliśmy dotąd w historii Polskiej meteorologii do czynienia. Chłodniej zacznie się robić pod koniec dekady, ale jak wiadomo nim przyjdzie ochłodzenie to przygotujmy się na kolejną porcję niszczycielskich burz. Wygląda na to, że druga dekada lipca też bardzo nie da nam wytchnienia od burz i gorących mas powietrza. Troszkę lepiej ma być w trzeciej dekadzie lipca. Chociaż niecodziennie będzie idealnie ciepło i słonecznie.

Sierpień: pierwsza dekada sierpnia nikt by się nie spodziewał będzie dość udaną dekadą pod względem pogodnych chwil i nie za wysokiej ani za niskiej temperatury. Najwcześniej w drugiej dekadzie sierpnia dojdzie do kolejnych występków aury i trzeba będzie szykować wentylator oraz uważać na nadciągające czarne chmury. Nieco lepiej przewidujemy pogodę na trzecią dekadę sierpnia, ale opadów to nie unikniemy i miejscami doleje naprawdę solidnie.

Wrzesień: pierwsza dekada września ni to będzie ciepła ni to zimna. Taka sobie z od czasu do czasu przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. W drugiej dekadzie na chwile buchnie sporym ciepłem po którym czeka nas prawdziwy szok termiczny, bo temperatury na tyle spadną, że nocami będą mogły pojawić się pierwsze przygruntowe przymrozki. Będzie to pewien symptom zbliżającej się niebawem kalendarzowej jesieni. Ale każdy się zdziwi co przyniesie początek trzeciej dekady września oraz początek jesieni, bo będzie bardzo ciepło z sporą ilością słońca. Jak gdyby nie ta miała przyjść pora roku.

Podsumowując: lato jak napisaliśmy będzie zmienne i obfitujące w skrajne temperatury oraz pogodę. A te dni, które będą spokojniejsze i umiarkowanie ciepłe dobrze będzie w pełni wykorzystywać na łonie natury. Bo może potem być naprawdę różnie. O czym piszemy w prognozie sezonowej na nadchodzące lato.

Data wydania prognozy sezonowej na kalendarzowe lato: 22 czerwca 2022 r.