Prognoza pogody na jesień 2023


Prognoza sezonowa na kalendarzową jesień od 23 września do 22 grudnia. Podczas kalendarzowej jesieni przygotujemy się na duże rozpiętości pogodowe, co jest jak najbardziej naturalnąrzeczą patrząc na tak długi okres. Co jednak sucha i ciepła pogoda ma przeważać, co w pewnym stopniu jest świetną informacją. Szkoda tylko, że opadów będzie niewystraczająco dużo. Najwyższą temperaturę podczas kalendarzowej jesieni zanotujemy w miesiącu wrześniu oraz październiku. Słupek rtęci powinien prawie dobić do 30 stopni C, co jest już ekstremalną wartością. Najniższą temperaturęodnotujemy nocami w grudniu. Spodziewamy się obniżeń nawet do -10 stopni C. Zimy jednak nie musimy się obawiać jak coś to góra jeden lub dwa dni i tyle będzie miała do powiedzenia.

Wrzesień: początek kalendarzowej jesieni rozpoczniemy od dobrej, chociaż chłodniej pogody. Szczególnie nocami ma być zimno. Szybko ma się jednak ocieplić, bo już od 25 września napłynie ciepłe powietrze z południa podnosząc w dzień temperaturę do poziomu 23 – 26, 27 stopni C i to w wielu regionach kraju. Oczywiście i noce staną się cieplejsze, ale i też często mgliste. No i taka wspaniała sielankowa aura ma się utrzymać do końca miesiąca września.

Październik: pierwsza dekada października będzie nas rozpieszczać i to nawet bardzo, ponieważ oprócz błękitnego nieba będzie bardzo, ale to bardzo ciepło. Niekiedy wręcz rekordowo ciepło jak na październik. Kto wie czy miejscami nie zanotujemy nowych rekordów ciepła dla tego miesiąca. Lato będzie mieć się, więc całkiem dobrze nawet w lipcu takiej pogody nie doświadczyliśmy. Co więcej początek drugiej dekady października również będzie pogodny i ciepły. No może ciut chłodniejszy, ale dwa czy trzy stopnie Celsjusza mniej to nie jest jeszcze tragedia. Gorzej ma się zrobić tak mniej więcej od połowy października i wtedy ma porywiście wiać wiatr, padać często zarówno o charakterze przelotnym jak i ciągłym przy temperaturze niekiedy nie przekraczającej w najcieplejszym momencie dnia 5 – 10 stopni C. Poprawa i ocieplenie ma nadejść na początku trzeciej dekady października. No i przy sprzyjających okolicznościach mamy szanse na złotą Polską jesień. Dopiero końcówka ma przynieść więcej opadów, ale za zimno raczej nie będzie.

Listopad: pierwsza dekada listopada zapowiada się ciepła, ale wietrzna z pogodą w kartkę. Czyli trochę słońca, trochę chmur i przelotnych opadów. W drugiej dekadzie do połowy będzie ciepło, wietrznie i deszczowo. Potem po 15 listopada ochłodzi się mocniej i popada deszcz ze śniegiem, a lokalnie również śnieg. Natomiast w trzeciej dekadzie listopada ma być buro i ponuro, ale nie jakoś niespecjalnie zimno. W dzień powyżej 5 stopni C. Nocami lekko na minusie.

Grudzień: pierwsza dekada grudnia zaskoczy nas chwilami arktycznymi masami powietrza, kiedy to nawet popada sam śnieg i chwyci nocami solidniejszy mróz, ale na krótko i częściej ma panować typowa plucha. Czyli temperatura około 0 stopni C i najróżniejsze opady od deszczu poprzez deszcz ze śniegiem po sam śnieg. W drugiej dekadzie grudnia, co ciekawe zrobi się na tyle ciepło jakby miała nadejść wiosna. Będzie to jednak zgubne twierdzenie, bo pod koniec drugiej dekady grudnia i na początku trzeciej dekady grudnia zima nieco o sobie przypomni.

Podsumowując: nadchodząca jesień będzie obfitować w skrajności, ale w pozytywnymi znaczeniu. Słońce ma dominować nad mrokiem i zgnilizną i by tylko więcej było opadów i przetrwamy przez wielu uważany jesień za najgorszy okres w roku.

Data aktualizacji prognozy sezonowej na kalendarzową jesień: 23 września 2023 r.