Prognoza pogody na jesień 2022


Prognoza sezonowa na kalendarzową jesień od 23 września do 22 grudnia. Podczas trzech miesięcy doświadczymy nie jednej, ale trzech pór roku. Będzie jeszcze trochę lata, typowej jesienni, co ma przeważać jak i w późniejszym okresie prawdziwych akcentów zimowych. Będzie, więc się działo. Najwyższątemperaturę odnotujemy w miesiącu październiku. Ma to być blisko 25 stopni C. Jak i duży mróz do -10 stopni C w miesiącu grudniu.

Wrzesień: kalendarzową jesień rozpoczniemy jak przystało na tą porę roku, czyli chłodno, wietrznie z przelotnymi opadami deszczu. Na całe nasze szczęście poprawa i ocieplenie zawita już od 24 września. Długo ma się jednak nie utrzymać, bo od 26 września znowu wróci przekropna aura. Prawdopodobnie też na krótki czas, bo pod koniec września ma pogoda ulec poprawie i nastąpić wzrost temperatury.

Październik: pierwsza dekada października ogólnie dopisze. Prognozujemy w tej dekadzie sporo słońca po porannych mgłach i całkiem wysoką temperaturę. Co prawda trafią się jednodniowe incydenty z opadami i spadkiem temperatury, ale takich incydentów nie będzie wiele. W drugiej dekadzie pogoda ma się zmieniać jak szalona. Raz będzie ciepło i pogodnie, a raz wietrzenie, zimno i mokro. Zmiany mają odbywać się w gwałtownysposób, co niesie ze sobą wystąpienie niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Z kolei w trzeciej dekadzie początkowo aura nas zadziwi całkiem przyjemnymi warunkami będzie bardzo ciepło i dość pogodnie.

Listopad: pierwsza dekada listopada zapowiada się ciepło i słonecznie. Natomiast w drugiej dekadzie aura nie da nam odpocząć. Co jakiś czas mają przetaczać się silne wichury, podczas których towarzyszyć ma gama najróżniejszychzjawisk atmosferycznych. Z pewnością nie obejdzie się bez szkód. W trzeciej pogoda troszkę się uspokoi. Będą to jednak chłodne dni, nocami pojawi się większy mróz, a gdy będzie padać, a z tym ma być różnie to popada wyłącznie sam śnieg.

Grudzień: pierwsza dekada grudnia przyniesie rozgraniczenie między jedną pora roku, a drugą. Dlatego doświadczymy jednej z najgorszych możliwych aur, jaką jest plucha. W drugiej dekadzie na będzie nieco zimy. Ale tylko przez parę dni, po czym się ociepli i szybko zawita odwilż. Prawdopodobnie też na krótko i koniec drugiej dekady ponownie zaskoczy nas białym krajobrazami. Wygląda na to, że zima może i niezbyt mocna utrzyma się również na początku trzeciej dekady grudnia, kiedy to będziemy witać kalendarzową zimę. A potem na święta Bożego Narodzenia jak bywało zazwyczaj od wielu lat przyszła odwilż i tak też będzie i tym razem.

Podsumowując: nadchodząca jesień sprowadzi różne typy pogody. W październiku doznamy jeszcze wiele ciepłych i słonecznych dni. W listopadzie też jeszcze nie będzie nagorzej. Po za kilkoma dniami ze śniegiem i mrozem. A w grudniu no cóż zima coraz śmielej będzie pukać do naszych drzwi. Będzie to już jej pora.

Data wydania prognozy sezonowej: 23 września 2022 r.