Pogoda długoterminowa


12 pogoda długoterminowa 5

18-12
GRU
SO

13 pogoda długoterminowa 6

19-12
GRU
ND

10 pogoda długoterminowa 5

20-12
GRU
PN

8 pogoda długoterminowa 3

21-12
GRU
WT

7 pogoda długoterminowa 2

22-12
GRU
ŚR

9 pogoda długoterminowa 1

23-12
GRU
CZ

11 pogoda długoterminowa 3

24-12
GRU
PT

12 pogoda długoterminowa 5

25-12
GRU
SO

11 pogoda długoterminowa 5

26-12
GRU
ND

10 pogoda długoterminowa 3

27-12
GRU
PN

7 pogoda długoterminowa 0

28-12
GRU
WT

5 pogoda długoterminowa -2

29-12
GRU
ŚR

7 pogoda długoterminowa 0

30-12
GRU
CZ

10 pogoda długoterminowa 3

31-12
GRU
PT

Powrót do pogody na 16 dni

Pogoda długoterminowa, którą zaprezentujemy obejmuje sowim zakresem czasowym dni od 29 listopada do 29 grudnia. Podczas miesiąca czasu będziemy często świadkami zmagania się dwóch zupełnie odrębnych mas powietrza co przełoży się na całą gammę zjawisk atmosferycznych.

Początek tygodnia poniedziałek 29 listopada rozpoczniemy typową pogodą w kratkę. Oznacza to dla nas i chwile ze słońcem jak również chwile z przelotnymi opadami śniegu. Miejscami popada mocniej zwłaszcza w regionach północnych. Na termometrach wiele nie ujrzymy przeważnie będzie to 0 - 2 stopnie C. Troszkę wyższą temperaturę odnotują mieszkańcy regionów zachodnich oraz wybrzeża, tam słupek rtęci wzrośnie do około 4 stopni C. Ma jednak wszędzie silnie wiać wiatr więc tych kilku stopni Celsjusza powyżej 0 stopni C nawet nie odczujemy. Za to odczujemy przeraźliwy chłód. Bez cieplejszego ubrania ani rusz. Noc z poniedziałku na wtorek będzie mroźną nocą. Natomiast wtorek 30 listopada o poranku przywita mieszkańców dzielnic wschodnich i południowych przelotnymi opadami śniegu. W pozostałych dzielnicach słońce będzie królować na niebie. Ten stan jednak w dzielnicach zachodnich, a potem północnych zacznie zmieniać się w godzinach popołudniowych, kiedy dotrze ciepły front atmosferyczny z opadami początkowo śniegu przechodzącego stopniowo w deszcz. Nim jednak nadejdzie zmiana od zachodu to ogólnie po porannych opadach śniegu w dzielnicach wschodnich oraz południowych zapowiada się całkiem pogodny dzień. Będzie to jednak zimny dzień. W wielu miejscach trzymać ma niewielki mróz, na plusie ma być jedynie w dzielnicach północnych i zachodnich. Więc troszkę tej zimy zaznamy pod koniec listopada co by tam nie mówić. No, a w środę 1 grudnia i w czwartek 2 grudnia musimy przygotować się na prawdziwie jesienną pogodę. Początek grudnia zamiast śniegu przyniesie nam pochmurną, deszczową i wietrzną pogodę. Może będzie dość sporo kresek na termometrze to jak napisaliśmy ma porywiście wiać i padać. Co poskutkuje tym, że temperatura odczuwalna stanie się dużo niższa i wcale tak dużo cieplej nie będzie jakby się nam wydawało. Niemniej przyjdzie spora odwilż i po epizodzie zimowym pozostanie jedynie wspomnienie. Tym razem na krótko, bo w piątek 3 grudnia ponownie napłynie dużo chłodniejsze powietrze i deszcz zacznie zmieniać się w deszcz ze śniegiem i śnieg. Jest spora szansa, że w wielu województwach przynajmniej się zabieli. Będą ku temu dogodne czynniki, ponieważ temperatura ma spaść poniżej 0 stopni C i to w ciągu dnia. Nocami powróci mróz. Czyżby szykował nam się pierwszy prawdziwo zimowy weekend?.

Nadchodzący weekend 4 oraz 5 grudnia po raz pierwszy ma szanse zapisać się na kartach meteorologii jako dość zimowy weekend. Może opadów w sobotę i niedzielę za dużo nie będzie to jednak ujemna temperatura praktycznie wszędzie utrzyma się przez całą dobę. Lekki plus może pojawi się jedynie na wybrzeżu, a tak to będzie mrozić. Nocami mróz będzie dość pokaźny do blisko -10 stopni C. Taki mróz to już nie przelewki. Niemniej można się przejść, a nawet trzeba dobrze zrobi nam kilkunastominutowe przewietrzenie. Jak wiemy mróz zabija większość wirusów i bakterii. Więc z pewnością dobrze zrobi nam taka przechadzka. Pytanie pozostaje jak długo pozostanie opisana zima?.

Według naszych długoterminowych prognoz pogody zimowa pogoda bardziej pod odsłoną mrozu ma szanse pozostać do około 8 bądź jak dobrze pójdzie do 10 grudnia. Po czym nastąpi przebudowa baryczna i nie trudno się domyślić przebudowa poskutkuje odwilżą i to gwałtowną. W przeciągu dnia lub dwóch temperatura wzrośnie do blisko 10 stopni C, a kto wie czy nawet tą wartość troszkę później przed 15 grudnia nie przekroczy. Będzie więc nietypowo ciepło jak na grudzień. Ale przywykliśmy już do takiej pogody podczas zimowej pory roku. Za jednak duże ciepło przyjdzie nam zapłacić skokami ciśnienia, wichurami mogącymi siać zniszczenia oraz sporą dawką opadów deszczu. Za dobrze to my się czuć nie będziemy, ale opady są nam jak najbardziej potrzebne. Może nam się wielu wydawać, że jest mokro, ale tak naprawdę mamy krótkie dni i małą ilość słońca przez co jest wilgotno, ale niżej w ziemi już nie do końca. Więc opady potrzebne lepiej żeby była to pokrywa śnieżna, ale na to za bardzo nie mamy szans. Nawet jak się zabieli gdzieś w okolicach 20 grudnia to ledwie na dwa lub trzy dni i zaraz z południa popłynie ciepło i po śniegu pozostanie tylko historia. Wigilia oraz święta Bożego Narodzenia miną raczej w szarej scenerii. Może w górach bądź w Zakopanem będzie zima w innych miejscach nie ma na to szans. Trochę białej pory roku doświadczymy po świętach. Nie łudźmy się jednak, że na długo. No i taka szczerze mówiąc zmienna pogoda dwa lub trzydniowa zima lub dwu trzydniowa jesień będzie w grudniu trwać w najlepsze. Dla nas niekorzystnie takie zmiany wpłyną na samopoczucie, zdrowie oraz na przemieszczanie się. Ale cóż możemy zrobić jak tylko być dobrej myśli, że każdy kolejny dzień przybliża nas do wiosny. Może i to zabrzmi jak groteska, ale trzeba być zawsze dobrej myśli i wtedy każdą aurę pokochamy.

Data aktualizacji pogody długoterminowej: 28 listopada 2021 r.