Pogoda długoterminowa


20 pogoda długoterminowa 13

04-10
PAŹ
PN

20 pogoda długoterminowa 14

05-10
PAŹ
WT

22 pogoda długoterminowa 15

06-10
PAŹ
ŚR

23 pogoda długoterminowa 16

07-10
PAŹ
CZ

19 pogoda długoterminowa 12

08-10
PAŹ
PT

16 pogoda długoterminowa 11

09-10
PAŹ
SO

17 pogoda długoterminowa 12

10-10
PAŹ
ND

20 pogoda długoterminowa 13

11-10
PAŹ
PN

22 pogoda długoterminowa 15

12-10
PAŹ
WT

23 pogoda długoterminowa 16

13-10
PAŹ
ŚR

23 pogoda długoterminowa 16

14-10
PAŹ
CZ

21 pogoda długoterminowa 15

15-10
PAŹ
PT

18 pogoda długoterminowa 13

16-10
PAŹ
SO

16 pogoda długoterminowa 11

17-10
PAŹ
ND

17 pogoda długoterminowa 10

18-10
PAŹ
PN

18 pogoda długoterminowa 11

19-10
PAŹ
WT

Powrót do pogody na 16 dni

Pogoda długoterminowa, którą dla Państwa przygotowaliśmy obejmuje swoim zakresem czasowym dni od 13 września do 13 października. Podczas tak długiego okresu będziemy przeskakiwać z lata do słotnej jesieni i na odwrót. Nie będziemy więc się nudzić i każdy coś znajdzie dla siebie.

Przed nami piękny okres z pogodą oraz temperaturą. Wydawało się, że około połowy września przyjdzie jakieś większe załamanie. Tak się nie stanie. Co prawda poniedziałek oraz wtorek zapowiadają się stosunkowo chłodne, ale tylko te dwa dni, bo od środy napłynie zupełnie inna masa powietrza z południa i temperatury szybko pójdą do góry. Tym jednak razem napływ ciepła będzie nieco połączony z napływem wilgoci w konsekwencji czego dojdzie do tworzenia się chmur z od czasu do czasu przelotnymi opadami deszczu oraz burzami.

Na początku tygodnia Polska znajdzie się pod wpływem wyżu, który zapewni dużo pogodnego nieba. Niestety z północy napłynie chłodniejsza masa powietrza i zrobi się jak napisaliśmy stosunkowo chłodno. W poniedziałek 13 września spodziewamy się zanikających przelotnych opadów deszczu oraz lokalnych burz w regionach wschodnich i południowych. W pozostałych regionach czyli północnych, zachodnich i centralnych ma być już spokojnie i sucho. Dobra pogoda z upiększającymi niebo chmurami ogranie już wszystkie dzielnice kraju we wtorek 14 września. W obydwóch dniach jednak pomimo dość sporej operacji słonecznej będzie chłodno, a w poniedziałek, kiedy chwilami umiarkowanie powieje wręcz zimno. Noce również zapowiadają się lodowate. Kto wie czy nie z przymrozkami. Dopiero w środę 15 września dojdzie do większych zmian. Zmieni się cyrkulacja z północnej na południową, a to oznacza napłynięcie ciepłych mas powietrza. W województwach wschodnich, południowych i centralnych będą takie miejsca, gdzie słupek rtęci poszybuje do 25 - 27 stopni C. Chłodniej ma być w województwach północnych i zachodnich, gdzie już w środę pojawi się chłodny front atmosferyczny niosący i niższą temperaturę i opady oraz burze. Front nocą z środy na czwartek ma wędrować do centrum i dalej na wschód Polski. Do końca nie jest pewne czy przyjdzie na cały kraj. Może się zdarzyć, że w czwartek 16 września na wschodzie Polski może być jeszcze bardzo ciepło. W innych już zdecydowanie chłodniej z słabymi przelotnymi opadami deszczu. Koniec tygodnia piątek 17 września oraz weekend 18 i 19 września wyglądają w prognozach pogody nienajgorzej lecz troszkę chłodno.  

Pierwotnie spodziewaliśmy, że pomiędzy drugą, a trzecią dekadą września dojdzie do prawdziwego załamania aury i dużego ochłodzenia. Tak na razie się nie stanie to pogorszenie pogody oraz ochłodzenia nadjedzie najwcześniej na początku kalendarzowej jesieni. Wtedy faktycznie powieje jesienną słotą. Nie mamy się jednak za bardzo co martwić, że będzie tak cały czas, bo nie będzie po paru dniach ma wrócić słońce i ciepło i taka zmienna sinusoidalna pogoda ma trwać w najlepsze do około 5 października. Potem po 5 października nasze prognozy długoterminowe mówią, że czeka nas piękny czas w pogodzie. Czas Polskiej ciepłej złotej jesienni, który z niewielkimi wahaniami ma szanse pozostać nawet do trzeciej dekady października. Najwcześniej w trzeciej dekadzie października powieje prawdziwą jesienią. Może jeszcze nie spadnie deszcz ze śniegiem, ale będzie wiało, lało, a temperatura niekiedy w najcieplejszym momencie dnia nie wzrośnie powyżej 10 stopni C. Takie to uroki postępującej nieubłaganie jesienni. Co jednak by nie mówić to nawet te dłuższe epizody chłodu i deszczu będą stanowiły mniejszą część bytowania niż ciepłych i suchych mas powietrza i to jest bardzo dobra prognoza na przyszłość. Niech lato trwa, bo przyjdzie listopad i chociażby mieli troszkę pogodniejszych chwil to jednak dni są już dość krótkie i tego słońca i ciepła może nam brakować.  

Data aktualizacji pogody długoterminowej: 12 września 2021 r.