Sprawdzpogode.pl - portal z pogodą długoterminową

Pogoda na zimę

Nadchodząca zima charakteryzować będzie się przemiennością okresów wietrznych, ciepłych i słonecznych z okresami mroźnymi i śnieżnymi. Najniższa temperatura podczas kalendarzowej zimy wystąpi nocami w miesiącu styczniu. Spodziewamy się spadku do -23/-20 stopni C. Natomiast najwyższa temperaturę zanotujemy w miesiącu grudniu i w marcu. Temperatura wzrośnie wtedy do nawet 14/16 stopni C.

Grudzień: przez większą część trzeciej dekady grudnia doświadczymy pogody zupełnie nie charakterystycznej dla tej pory roku, ponieważ zamiast śniegu i mrozu będzie sporo słońca i bardzo ciepło. Jak w kwietniu. Dopiero od 28 grudnia mocniej się ochłodzi i troszkę złapie mróz.

Styczeń: pierwsza i druga dekada stycznia przyniesie nam ciągłe zmiany w pogodzie, przez co doświadczymy dużych wahań ciśnienia, porywistego wiatru, częstych i intensywnych najróżniejszych typów opadów od deszczu, po przez deszcz ze śniegiem i śnieg przy ciągle zmieniającej się temperaturze. A zmiany będą naprawdę imponujące, gdyż jedno dnia temperatura będzie całodobowo ujemna, zaś drugiego sięgnie nawet 10 stopni C!. Oczywiście przejście z jednej do drugiej aury w przeciągu dnia wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie to też dbajmy o nie. No, a po tym całym zamieszaniu pogodowym w pierwszej i drugiej dekadzie stycznia wyklaruje nam się w trzeciej dekadzie oddech wiosny. Oddech wiosny utrzyma się aż do końca dekady.

Luty: pierwsza dekada lutego minie pod względem nietypowej aury. Zamiast opadów śniegu i mrozu będzie bardzo ciepło, wietrznie i deszczowo. Z kolei na początku drugiej dekady lutego wróci łagodna zima. Łagodna zima utrzyma się do połowy miesiąca lutego poczym odpuści i czeka nas odwilż. Odwilż będzie na tyle silna, że na początku trzeciej dekady lutego po śniegu i mrozie pozostanie jedynie wspomnienie. Dopiero po 23 lutym otrzymamy trochę śniegu i mrozu.  

Marzec: pierwsza dekada marca będzie nadal zimowa, ponieważ nocami chwyci mróz do nawet -10 stopni C i od czasu do czasu popada śnieg. Co ciekawe początek drugiej dekady marca również ma być bardziej zimowy niż wiosenny, dopiero od około 14, 15 marca zacznie się ocieplać i powolutku będziemy zmierzać do wiosny. Także początek trzeciej dekady marca powinien być bez grama śniegu i z temperaturą do 16 stopni C.

Podsumowując: początek kalendarzowej zimy przywita nas pogodą i temperaturą odpowiadającej bardziej wiośnie niż zimie. Ten stan potrwa aż do 27 grudnia. Dopiero od 28 grudnia troszkę otrzymamy powiewu słabiutkiej zimy. Słabiutka zima na przemian z cieplejszymi okresami będzie się przepychać w pierwszej i drugiej dekadzie stycznia. Oczywiście najbardziej odbije się to na nas. W końcu po tej całej walce w trzeciej dekadzie stycznia wygra ciepło i znów zrobi się wiosennie. Wiosna utrzyma się do końca trzeciej dekady i prawdopodobnie przedłuży się i na pierwszą dekadę lutego. Dopiero na początku drugiej dekady wróci słabiutka zima. To będzie dobry czas, aby zażyć białego szaleństwa. Warto, gdyż jeszcze do połowy lutego ma być zima, a od połowy lutego czeka nas gwałtowne ocieplenie i oczywiście odwilż. Pokrywa śnieżna i mróz ponownie przejdzie do historii. Na następne ochłodzenie i opady śniegu poczekamy aż do 24 lutego. Natomiast w pierwszej dekadzie marca zamiast przybliżania się do wiosny otrzymamy od aury kontynuację zimy. Co prawda nie będzie to jakaś śnieżna i bardzo mroźna zima to jednak odczujmy jej obecność. Wygląda, że i w drugiej połowie marca tak do połowy nadal potrzyma. Dopiero od połowy marca odwilż zwycięży na dobre i początek trzeciej dekady marca powinien być już wiosenny tak jak przystało. Oby tylko tak było i pogoda nie wyrządziła nam niespodzianek.

Zatem nadchodząca kalendarzowa zima zapisze się cieplejsza i mokrzejsza niż wynika to z normy wieloletniej. 

Data wydania prognozy pogody na kalendarzową zimę: 22 grudnia 2015.