Pogoda na lato 2019


Nadchodzące lato charakteryzować będzie się trwającymi dłużej niż zwykle upałami, którym to często towarzyszyć mają gwałtowne burze siejące zniszczenia. Okresów spokojnych, ciepłych i słonecznych za wiele nie będzie. Najniższa temperatura podczas kalendarzowego lata wystąpi nocami we wrześniu. Spodziewamy się spadku temperatury do zaledwie 2/4 stopni C. Natomiast najwyższą temperaturę zanotujemy w czerwcu i lipcu. Temperatura wtedy wzrośnie nawet do 36/38 stopni C.

Czerwiec: pierwsze dni kalendarzowego lata rozpoczniemy całkiem przyzwoicie, jeśli chodzi o aurę. Nie będzie ani za zimno ani upalnie, zjawisk atmosferycznych też dużo nie doświadczymy. Możemy powiedzieć, że pogoda trochę nas porozpieszcza i taka mogłaby zostać na całe lato. Niestety nie będzie nam to dane. Od poniedziałku 24 czerwca z każdym kolejnym dniem ma być coraz to cieplej, że aż między 26, a 28 czerwca temperatury zaczną osiągać rekordowe wartości przekraczając 35 stopni C!. Jak to bywa przy takim upale często gromadzą się burze i od tego nie będzie odstępstwa. Aura stanie się iście tropikalna i bardzo niebezpieczna.

Lipiec: większość pierwszej dekady lipca przyniesie uspokojenie zjawisk atmosferycznych oraz znaczące ochłodzenie co powinno wielu z nas ucieszyć. Będzie to świetny moment na aktywny wypoczynek, bo potem może być w lipcu problem. Wiemy co piszemy już na początku drugiej dekady lipca do naszego kraju zacznie się wlewać zwrotnikowa masa powietrza, która to sprowadzi upały. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że z każdym następnym dniem ma być coraz cieplej aż do momenty gdy po 17 lipca temperatury podskoczą do 34/36 stopni C!. Na domiar złego upałom mają towarzyszyć niszczycielskie burze. Aura stanie się typowa dla Afryki, a nie dla naszego kraju. Ciut chłodniej ma zrobić się w trzeciej dekadzie lipca, ale niewielkie to pocieszenie, bo nadal trzydziestka będzie przekraczana i burz będzie co niemiara.

Sierpień: pierwsza dekada sierpnia zapowiada się iście bajkowo pod względem pogody. Możemy liczyć na spokojną, słoneczną i bardzo ciepłą aurę, która to będzie zachęcać do różnej formy wypoczynku. Warto, bo w drugiej dekadzie sierpnia pogoda ponownie stanie się tropikalna. No może nie jak w lipcu, ale też będzie nas męczyć. Na szczęście w trzeciej dekadzie sierpnia doświadczymy wspaniałej letniej sielanki pogodowej pozbawionej groźnych zjawisk atmosferycznych.

Wrzesień: pierwsza dekada września początkowo zapisze się jako prawdziwie letnia. Zmiany nadejdą po 5 września i czeka nas spore ochłodzenie oraz opady. Z kolei w drugiej dekadzie września czeka nas powrót lata. Dopiero pod koniec dekady czeka nas załamanie i prawdziwy powiew jesieni.

Podsumowując: lato będzie obfitować w niebezpieczne zjawiska atmosferyczne powodujące wiele szkód oraz w rekordowe upały, które mocno dadzą nam się we znaki. Więcej przyjaźniejszej pogody dla wypoczynku będziemy mieli w sierpniu i we wrześniu. Warto więc wtedy zaplanować sobie urlop.

Data wydania prognozy sezonowej na kalendarzowe lato: 22 czerwca 2019 r.