Pogoda długoterminowa

Pogoda na lato

Nadchodzące lato charakteryzować będzie się trwającymi dłużej niż zwykle upałami, którym to towarzyszyć ma sucha i słoneczna pogoda. Zazwyczaj jednak zażegnana przez silne burze mogące powodować zniszczenia. A następnie niosąca krótkotrwałe uderzenia chłodów i opadów. Najniższa temperatura podczas kalendarzowego lata wystąpi nocami we wrześniu. Spodziewamy się spadku temperatury do zaledwie 1/3 stopni C. Natomiast najwyższą temperaturę zanotujemy lipcu i sierpniu. Temperatura wtedy wzrośnie nawet do 35/37 stopni C.

Czerwiec: początek kalendarzowego lata rozpoczniemy nietypowo, bo od znacznego ochłodzenia. Zrobi się na tyle zimno, że zaczniemy wyciągać z szafy cieplejsze ubrania. W górach sypnie nawet śniegiem!. Ocieplać zacznie się dopiero piątku 29 czerwca. Istnieje jednak spora szansa, że koniec miesiąca pożegnamy bardzo ciepło i słonecznie.

Lipiec: pierwsze dni lipca miną pod znakiem dobrej i bardzo ciepłej pogody. Niestety wszystko co dobre skończy się już po 5 lipca, kiedy to napłynie bardzo ciepła mas powietrza o rozchwianej równowadze skutkując powstawaniem burz. Z burzami przyjdzie nam się męczyć przez drugą dekadę lipca. Ale jeszcze gorzej będzie na początku trzeciej, kiedy wtargną upały. Na następne ochłodzenie i uspokojenie poczekamy po 25 lipca.

Sierpień: pierwsza dekada sierpnia przyniesie dość obiecującą aurę. Niezłą na wypoczynek. Będzie sporo słońca i gorąco. Oczywiście jakieś lokalne burze będą mogły się trafić, ale ogólnie powinniśmy być zadowoleni z pogody panującej w pierwszej dekadzie sierpnia. Natomiast w drugiej dekadzie sierpnia troszkę się pozmienia, ale również nie powinniśmy narzekać. Z kolei w trzeciej dekadzie sierpnia czeka nas wspaniałe lato.

Wrzesień: wygląda na to, że wspaniałe lato utrzyma się i przez prawie całą pierwszą dekadę września. Ochładzać i padać ma pod koniec tej dekady. W drugiej zaś pogoda stanie się idealna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Nie będzie ani zimno ani gorąco w sam raz, no i słońca też ma być całkiem sporo. Dopiero pod koniec tej dekady coś ma się psuć, ale chwilowo i początek trzeciej dekady września również rozpoczniemy w dość obiecujących klimatach.

Podsumowując: nadchodzące kalendarzowe lato zapisze się jako lato niezwykle upalne i słoneczne. Co prawda trafią się okresy zimniejsze z opadami, ale tych ma być stosunkowo niewiele. Gorzej będzie z burzami kiedy to będą kończyć upały i słoneczną aurę. Mogą często powodować zniszczenia. Musimy więc stać się czujni, bo słoneczna i upalna pogoda może uśpić naszą czujność.

Data wydania prognozy sezonowej na kalendarzowe lato: 22 czerwca 2018 r.