Pogoda na jesień


Nadchodząca jesień charakteryzować będzie się dość suchą i słoneczną aurą. Jednak po niej często nawiedzać nas będą wichury po których zrobi się mokro i zimno. Najniższa temperatura podczas kalendarzowej jesieni wystąpi nocami w grudniu. Spodziewamy się spadku temperatury do -10/-7 stopni C. Natomiast najwyższą temperaturę zanotujemy w październiku. Temperatura wtedy wzrośnie nawet do 24/27 stopni C.

Wrzesień: początek kalendarzowej jesieni rozpoczniemy tak jak przystało. Dla nas niekoniecznie dobrze, a przez to, że mocno popada, temperatura pozostawi wiele do życzenia i będzie, ale to będzie silnie wiało. Takiego przywitania jesieni przez pogodę dawno nie mieliśmy. Na szczęście takie paskudne ma być tylko przywitanie od środy 26 września zacznie wracać suchsza, pogodniejsza i cieplejsza jesień, która będzie zapowiedzią niezłej pierwszej dekady października.

Październik: wygląda na to, że pogoda lubi czasami nam sprawiać miłe niespodzianki i sprawi i tym razem. Pierwsza dekada października zapowiada się sucha, pogodna i ciepła, a niekiedy nawet bardzo ciepła zwłaszcza jak temperatura miejscami dojdzie do około 25 stopni C. Jedynie noce będą już trochę zbyt zimne z licznymi przymrozkami. O tej porze roku to i tak niema co wydziwiać, dobrze, że taka aura zapanuje. Ona troszkę nam się pogorszy na początku drugiej dekady października, ale tylko przez około trzy dni i potem wróci całkiem przyjemna pogoda. Następne większe załamanie pogody przyjdzie najwcześniej w trzeciej dekadzie października. Ale też nie powinno długo się utrzymać.

Listopad: początek listopada przywitamy całkiem niezłą. Niestety, ale tylko początek od około 4 listopada powieje chłodem i wystąpią pierwsze opady deszczu ze śniegiem. Zimy jednak na razie nie musimy się obawiać. Za to w drugiej dekadzie listopada pogoda zupełnie nie będzie przypominała, że mamy drugą dekadę listopada. Ma być dość pogodnie i w miarę ciepło jak na listopad. Natomiast w trzeciej dekadzie listopada aura ma się zmieniać z dnia na dzień. Będzie to pewna oznaka tego co nas czeka w pierwszej dekadzie grudnia.

Grudzień: pierwsza dekada grudnia minie w dość zimowych klimatach spadnie śnieg i chwyci mróz. Miejscami całodobowy. Atak zimy nie utrzyma się jednak za długo i w drugiej dekadzie grudnia oraz na początku trzeciej dekady grudnia pogoda będzie bardziej po stronie jesieni niż zimy. Chodź silnego wiatru nie unikniemy.  

Podsumowując: nadchodząca kalendarzowa jesień zapisze się ogólnie jako dość sucha i ciepła. Co prawda będą dni kiedy popada i to solidnie, ale częściej ma panować posucha. Nie jest to dobra informacja, bo panująca susza staje się naprawdę wielkim wyzwaniem dla nas. Niech tylko jeszcze nie pada w zimie i na wiosnę i wtedy stan klęski murowany. Miejmy nadzieję, że w końcu zacznie padać i to dłużej.

Data wydania prognozy sezonowej na kalendarzową jesień: 23 września 2018 r.