Pogoda na jesień 2019


Nadchodząca jesień charakteryzować będzie się częstymi ciepłymi okresami, którym to często towarzyszyć ma słoneczna pogoda. Okresów zimnych i mokrych ma być mniej niż cieplejszych i słonecznych. Najniższa temperatura podczas kalendarzowej jesieni wystąpi nocami w grudniu. Spodziewamy się spadku temperatury do -10, -8 stopni C. Natomiast najwyższą temperaturę zanotujemy we wrześniu i w październiku. Temperatura wtedy wzrośnie nawet do 24 - 26 stopni C.

Wrzesień: początek kalendarzowej jesieni przywita nas iście bajkową pogodą. Możemy liczyć na sporą dawkę słońca oraz na przyjemną letnią temperaturę. Jedynie noce z racji dłuższego ich trwania będą już stosunkowo chłodne i miejscami też mgliste. Ale nie powinniśmy się doszukiwać minusów o tej porze roku. Będziemy kiedy pod koniec września zacznie wiać, padać i być przeraźliwie zimno.

Październik: pierwsza dekada października przyniesie kontynuację niezbyt korzystnej dla nas aury. Będzie prawdziwie jesiennie. Na całe szczęście w drugiej dekadzie października mamy szanse na powrót fajnej aury. Przy sprzyjających okolicznościach złota jesień utrzyma się przez całą dekadę. Najwcześniej po 23 października powieje jesienną słotą. Ale też nie na stałe i po paru dniach wrócą cieplejsze i pogodniejsze klimaty.

Listopad: pierwsza dekada listopada wbrew tradycji i pierwszych opadów deszczu ze śniegiem czy też śniegu sprowadzi nam całkiem ciepłą aurę jak na listopad. Co prawda często ma padać i wiać to jednak słońce też od czasu do czasu się pokaże. Z kolei druga dekada listopada już taka cudowna ma nie być i oprócz sporych wahań pogody mogą się zdarzyć pierwsze opady deszczu ze śniegiem i śniegu. O jednak żadnej zimie nie będzie mowy, bo to spadnie szybko stopnieje. No a w drugiej dekadzie aura stanie się dość nudna, mglista i chłodna.

Grudzień: pierwsza dekada grudnia zamiast zimy przyniesie nam pogodne niebo oraz całkiem wysoką temperaturę jak na pierwszą dekadę grudnia. Dobrze przynajmniej, że noce będą z przymrozkami, bo jeszcze ruszyłaby wegetacja. Tym bardziej, że druga dekada grudnia będzie bardzo ciepła chodź wietrzna z częstymi opadami deszczu. Zimniej ma się zrobić na początku trzeciej dekady grudnia i wtedy jest szansa na zabielanie się krajobrazów oraz na kilkustopniowy mróz, ale o jakieś wielkiej zimie nie ma nadal mowy.

Podsumowując: tegoroczna jesień zapowiada się dla nas całkiem obiecująco jeśli chodzi o temperaturę. Nieco gorzej będzie z aurą szczególnie, kiedy doświadczymy wichur. Niemniej prognoza na jesień wygląda dość dobrze i wbrew zapowiedzią wielu przesłanek o nadejściu zimy już w listopadzie elementów zimy nie będzie wiele. Dopiero pod koniec kalendarzowej jesieni troszkę powieje zimą, ale też bez jakichś ekstremów.

Data aktualizacji prognozy sezonowej: 23 września 2019 r.